Nejednakosti između bogatih i siromašnih nisu nikad bile toliko izražene u zemljama OECD-a u 30 godina i zbog toga rast tih zemalja stagnira, tvrdi OECD u izvještaju objavljenom u utorak.
U zemljama OECD-a 'prihod deset posto najbogatijeg stanovništva 9,5 puta je veći od prihoda deset posto najsiromašnijeg', tvrdi se u izvještaju Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj.
Organizacija ima 34 članice, većinom razvijenih zemalja poput SAD-a, zemalja EU-a, Australije ili Japana, ali i novih snažnih ekonomija poput Meksika, Čilea i Turske. Kina, Brazil i Indija nisu članice OECD-a.
Osamdesetih godina prošlog stoljeća najbogatiji građani su zarađivali sedam puta više od najsiromašnijih u zemljama OECD-a.
U 30 godina prosječni prihod najbogatijih kućanstava napredovao je. Prihod deset posto najsiromašniih zemalja također je porastao u brojnim zemljama, 'ali puno sporije u zlatnim godinama da bi se smanjio u razdoblju krize', po izvještaju.
U gotovo 30 godina, nejednakosti su se najviše produbile u SAD-u, Finskoj, Izraelu, Novom Zelandu, Švedskoj i u manjoj mjeri u Njemačkoj.
Nejednakosti u Francuskoj, Belgiji i Holandiji u tom su razdoblju malo povećane, a samo su u Grčkoj i Turskoj smanjene.
Sve veća nejednakost u društvu pogađa ekonomski rast, po OECD-u.
(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook