Da bi izmirili dio duga prema 12 radnika, njihove zaostale plaće, Općinski sud u Sarajevu sutra će prodati prostorije „Neretve“, a u kojima su još uvijek smješteni radnici i mašine za proizvodnju.
Uposlenici ove državne kompanije, koja ima tradiciju 66 godina, tužili su firmu zbog neizmirenih plaća i drugih obaveza, nakon čega je Sud presudio u korist radnika.
Čudi to da Sud, za 800 kvadranih metara luksuznih „Neretivnih“ nekretnina u strogom centu glavnog grada Bosne i Hercegovine traži početnu cijenu od svega 270.000 KM, iako se kvadrat stambenog prostora na ovoj lokaciji ne može kupiti za manje od 2.000 KM.
Za Neretvinu atraktivnu zgradu, prijavila su se, do srijede, saznaje Patria, tri zainteresirana kupca, koji su već položili i depozite. Kupac koji u četvrtak u 10 sati u Općinskom sudu ponudi više novca, postat će vlasnik višemilionske nekretnine, koja se nalazi svega 150 metara od zgrade Predsjedništva BiH.
Direktor „Neretve“ Senad Osmanagić potvrdio je za Patriu da će Općinski sud u Sarajevu sutra prodati Neretvine prostorije u Kemal-begovoj ulici, od čijeg novca će se izmiriti dio potraživanja 12 radnika.
- Od novca koji Neretva sutra dobije od prodaje zgrade, moći će se izmiriti tek dio potraživanja radnika po osnovu zaostalih plaća i doprinosa. Također, radi se o izmirenju dijela obaveza prema 12 radnika, dok potraživanja ostalih radnika neće moći biti izmirena od prodaje ove nekretnine – rekao je Osmanagić za Patriu.
Osmanagić kaže kako Naretva, uprskoj nepravdi koja se čini prema ovoj kompaniji, neće prestati sa radom, kupci neće trpjeti zbog nastale situacije, a mašine i radnici bit će izmješteni na drugu lokaciju.
Tržište ortopedskim pomagalima u BiH je ogromno. Stručnjaci procjenjuju da se samo u našoj zemlji godišnje prometuje sa ortopedskim pomagalima čija je vrijednost više desetaka miliona maraka.
Upravo u ovoj činjenici, kaže Osmanagić, može ležati odgovor zbog čega vlasti KS žele uništiti „Neretvu“. Nestanak „Neretve“ značio bi više posla stranim i privatnim kompanijama koje se bave istim poslom. Samo u Kantonu Sarajevo ima ih tri. Direktor Osmanagić se pita gdje su te firme bile tokom agresije na BiH, kada je „Neretva“ imala važnu ulogu u izradi ortopedskih pomagala za ranjene borce Armije RBiH i civile ove zemlje.
Po istoj recepturi, vlasti u ovom trenutku u Kantonu Sarajevo odobravaju uništavanje Neretve, ZOI '84, PD Butmir, Veterinarske stanice KS ali i nekoliko drugih kompanija. Poslovne zgrade ovih perspketinih državnih kompanija prodaju se ili izdaju u bescjenje, kako bi se kompanije što više ozezvrijedile a njihova imovina dospjela u ruke privatnih lica, piše Patria.
(Nap.ba, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/dg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook