Izvor: Blic.rs
Vojislav Šešelj, lider Srpske radikalne stranke i haški optuženik, juče se vratio i najavljuje nastavak političkog djelovanja. Godine njegovog političkog aktivizma zapamćene su po prijetnjama, ratu, paravojnim formacijama, govoru mržnje, prebijanju političkih protivnika, urušavanju parlamentarizma, sijanju mržnje i straha... U nekoliko tačaka, podsjećamo vas na ta vremena.
Hrtkovci - simbol protjerivanja Hrvata
Prošlo je 22 godine nakon što je u centru Hrtkovaca Vojislav Šešelj, sa svojim pristalicama pročitao spisak imena 17 Hrtkovčana, katoličke vjeroispovijesti, od kojih su zahtijevali da napuste selo.
Nataša Kandić, izvršna direktorka Fonda za humanitarno pravo, podsjeća da je u Srbiji bio pokrenut samo jedan krivični postupak vezan za slučaj Hrtkovci, i to protiv sada već pokojnog bivšeg predsjednika Mjesne zajednice Hrtkovci Ostoje Sibinčića. I taj postupak je okončan oslobađajućom presudom.
Pogledajte jedan od Šešeljevih huškačkih govora u selu Jagodnjak 1991.
Prebijanje advokata Nikole Barovića
Dijalog advokata Nikole Barovića i Vojislava Šešelja, koji je tada bio predsjednik Opštine Zemun, u emisiji BK televizije "Tet-a-tet" izrodio se u incident, koji je Barovića koštao teške povrede glave. Dva gosta su se u emisiji o slučaju Barbalić - Zemuncu kojeg su radikali protjerali oz njegovog stana, gotovo konstantno prepirala, a pošto je emisija prekinuta, Barovića je pretukao jedan od dvojice Šešeljevih tjelohranitelja.
Poznati beogradski advokat je nakon toga morao da zatraži pomoć u Urgentnom centru, a Šešelj je rekao da se Barović okliznuo na koru od banane, uz opasku: "Opasna je kora od banane".
Spiskovi nepodobnih, nesrba, "izdajnika", prozivke...
Vrijeme vladavine radikala obilježile su prozivke, zastrašivanja, spiskovi nesrba, izdajnika. Svi "nepodobni" su mogli biti meta.
Organizovanje paravojnih formacija
Prema Haškoj optužnici, Šešelj je, kao značajna politička ličnost, propagirao ujedinjenje “svih srpskih zemalja” u homogenu srpsku državu i, sam ili sa ostalim zajedničkog zločinačkog poduhvata, “učestvovao u regrutovanju, formiranju, finansiranju, snabdijevanju i usmjeravanju srpskih dobrovoljaca povezanih sa SRS, obično nazivanih ‘četnici’ ili ‘šešeljevci’”. Lično je, navodi se dalje, učestvovao u ratnoj propagandi, raspirivanju mržnje prema drugim etničkim grupama i podsticanju na zločine.
Ratno huškanje
Vatreno zagovaranje velike Srbije, mnoge je otjeralo u prave ratove odakle se neki nikada nisu vratili.
Govor mržnje
Uvođenje govora mržnje i prijetnje postali su dio javnog ophođenja. Sezona lova je bila otvorena.
Obesmišljavanje parlamentarnog života
Parlament je bio pretvoren u pozornicu za lakrdijanje - iznošenje poslanika, gađanje vodom, čupanje mikrofona, bahatost, tuče, provociranje, vika, valjanje po hodnicima.... Bile su uobičajene skupštinske scene.
Oružje kao argument
Mahanje pištoljem pred studentima, u parlamentu, pred demonstrantima bio je dio političkog folklora. Srbija je pretvorena u "divlji istok".
(Blic.rs, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook