Historijski pokušaj spuštanja svemirske sonde na površinu jedne komete započet je danas, saopćili su naučnici iz Evropske svemirske agencije (ESA) sa sjedištem u Parizu.
Slijetanje istraživačke sonde predstavlja vrhunac desetogodišnje misije na proučavanju četiri kilometara duge komete "67R/CCurjumov-Gerasimenko", a potvrda o njenom spuštanju, ukoliko ono bude uspješno, trebalo bi da stigne do Zemlje oko 17 sati i tri minuta po srednjoevropskom vremenu, prenio je AP.
Ukoliko sve bude išlo po planu, sonda "Philae" (File), veličine mašine za pranje veša, odvojit će se od svog nosača, satelita "Rosetta", i krenuti ka površini komete, gdje će učvrstiti pomoću harpuna i šrafova, zbog problema koje je ESA imala s aktivnim sistemom za spuštanje.
Plan je da "Rosetta" i robot "Philae" dalje prate kometu na njenom putu do Sunca.
Koristeći 21 različiti instrument, letjelice će prikupiti podatke za koje se naučnici nadaju da će objasniti porijeklo kometa i drugih svemirskih tijela, prenosi Tanjug.
ESA navodi da i ukoliko spuštanje ne bude uspješno, misija vrijedna 1,3 milijarde eura koja je započeta 2004., neće biti neuspjeh jer će "Rosetta" samostalno moći da sprovede oko 80 posto misije.
(Fena/tm)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook