Meksički glumac Gale Garcia Bernal, dobitnik „Srca Sarajeva“, izazvao je pravu euforiju na crvenom tepihu.
Majica, farmerice i kačket činili su opušten stajling poznatog glumca. Publika je stigla da se fotografiše i dobije autograme, a glumcu su modni stručnjaci zamjerili da se pojavio isuviše u ležernom izdanju.
Međutim, problem je sasvim druge prirode, jer je glumčev prtljag izgubljen na aerodromu u Sarajevu, tako da je u šali prokomentarisao primajući nagradu:
- Dali ste mi srce, nadam se da će naći i moj prtljag.
No, Bernal očito nije opterećen modnim i festivalskim konvencijama, pa se i narednog dana, u okviru susreta „Kafa sa...“, pojavio ležerno odjeven, iako mi je prtljag je pronađen tokom jutra.
U neformalnom razgovoru, Bernal je publici govorio o svojim glumačkim počecima, dosadašnjem radu, ali i budućim planovima.
- Nikada nisam mislio da ću biti glumac i vrlo mi je čudno biti danas u Sarajevu i govoriti o filmu. Moji roditelji su bili glumci, ali ja sam uvijek mislio da ću biti nešto drugo. Zbog toga sam studirao filozofiju u Meksiku koja mi je kasnije pomogla da shvatim glumu - kazao je Bernal.
Dodao je da mu je trebalo mnogo vremena da se odluči za posao glumca za koji kaže da je spoj instinkta, racionalizma i empatije.
- Ono najprivlačnije u glumi je odlazak na mjesto koje ustvari ne postoji i mogućnost uživanja u tom svijetu - poručio je Bernal.
Njegova dva najveća filmska ostvarenja su film "Pasija ljubav" u režiji Alejandra Gonzalesa Inarritua i "Tvoja mama također" režisera Alfonsa Cuarna. U posljednjih 20 godina glumio je u više od 40 filmova, kratkih i televizijskih programa.
Osim glume, kazao je da je preuzeo ulogu i režisera i producenta te snimio nekoliko kratkih i dokumentarnih filmova koji prikazuju njegovu duboku predanost umjetnosti, ali i sklonost ka ozbiljnom, pozornom i brižnom odnosu prema svojoj domovini, Latinskoj Americi.
- Mnogi su mi rekli da kada jednom počnem da režiram, nikada se više neću moći vratiti glumi, ukoliko ne radim s bliskim prijateljima. I poslušao sam ih - poručio je.
On je zajedno sa svojim prijateljima osnovao meksičku neprofitnu organizaciju za promociju dokumentarističkog rada kao sredstva društvenih promjena "Ambulante".
Kroz svoje putujuće filmske festivale i radionice, organizacija ne samo da promovira nedovoljno ispričane priče, već i donosi te priče u mjesta gdje se inače ne bi mogle vidjeti. Za ovaj rad je dobio Nagradu za ljudska prava vašingtonskog Biroa za Latinsku Ameriku, za 2011. godinu.
(FENA/DEPO PORTAL/aa/N. Novaković)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook