PRIVATNOST NA INTERNETU

Evo kako ukloniti rezultate s vašim imenom s Googleova pretraživanja

Zabava30.05.14, 15:03h

Evo kako ukloniti rezultate s vašim imenom s Googleova pretraživanja
Google je danas objavio formular pomoću kojega građani EU mogu zatražiti brisanje svojih privatnih podataka iz rezultata pretraživanja

Kompanija Google ponudila je danas građanima Hrvatske i drugih zemalja Europske unije poveznicu na formular pomoću kojega, u skladu s nedavnom presudom Suda EU, mogu zatražiti od Googlea brisanje određenih rezultata pretraživanja koji su "neprimjereni, irelevantni, izgubili relevantnost, ili su pretjerani u usporedbi sa svrhom zbog koje su obrađeni".

 

"U primjeni ove presude, procijenit ćemo svaki pojedinačni zahtjev i pokušati uskladiti pravo pojedinca na privatnost s pravom javnosti da dobije i distribuira informacije", objavio je Google na formularu koji možete pronaći ovdje https://support.google.com/legal/contact/lr_eudpa?product=websearch&hl=hr. "

 

"Kada budemo procjenjivali vaš zahtjev, razmotrit ćemo uključuju li rezultati zastarjele informacije o vama te jesu li te informacije u javnom interesu, na primjer, odnose li se na financijske prijevare, profesionalnu pogrešku, osuđivanje za kazneno djelo ili javno ponašanje dužnosnika.

 

Ako želite zatražiti uklanjanje, ispunite obrazac u nastavku. Napominjemo da je taj obrazac tek prva verzija. Veselimo se bliskoj suradnji s tijelima za zaštitu podataka i drugima na usavršavanju pristupa takvim problemima u predstojećim mjesecima", dodaje se u objašnjenju Googlea.

 

Sud Europske unije u Luksemburgu 13. svibnja je presudio da Google mora ukloniti link na stare podatke o ovrsi jednog španjolskog državljanina. Mario Costeja Gonzalez 1998. je dugovao novac za socijalno osiguranje, zbog čega je u dnevnim novinama La Vanguardia objavljen oglas za dražbenu prodaju njegovih ovršenih nekretnina, no 2010. podnio je prijavu protiv Googlea jer ga je smetalo da se poveznica na taj stari oglas pojavljuje pri vrhu rezultata prilikom pretrage njegova imena na Googleu.

 

U prva dva dana nakon objave te presude, Google je, prema neslužbenim informacijama, zaprimio oko 1000 zahtjeva građana EU koji su tražili brisanje nekih rezultata pretraživanja svoga imena. Od danas za takve zahtjeve postoji službeni obrazac.

 

U razgovoru za današnje izdanje lista Financial Times, suosnivač Googlea Larry Page najavio je novi, oprezniji pristup kompanije prema europskom tržištu. Podsjetimo, najvažnija razlika između američkog i europskog tržišta za kompanije poput Googlea je u tome što se pravo na privatnost u EU smatra jednim od temeljnih ljudskih prava, dok se u Americi ono tretira više kao potrošačko pravo. Zbog toga zakonodavci, a i sudovi u EU puno rigoroznije tumače propise nauštrb Googlea.

 

- Volio bih da smo bili više uključeni u stvarnu raspravu u Europi. To je jedna od stvari koje smo sada naučili. Započinjemo proces u kojem ćemo zaista razgovarati s ljudima. Pokušavamo sada biti više kao Europljani i u većoj mjeri gledati na stvari iz europske perspektive - rekao je Larry Page za FT. U skladu s tim novim pristupom, Google će danas objaviti osnivanje posebnog odbora sastavljenog od uglednih stručnjaka koji će organizirati saslušanja u Europi i raspravljati sa svim uključenim stranama o suštinskom pitanju koje se stvorilo nakon presude Suda EU, a to je kako Europljanima dati "pravo da budu zaboravljeni" na Internetu.

 

No, Larry Page je u razgovoru za FT upozorio i na negativne implikacije presude Suda EU poput mogućeg otvaranja prostora cenzuri i mogućeg ograničavanja prostora za stvaranje inovacija i bujanje malih internetskih kompanija.

 

- Mi smo velika kompanija i možemo potrošiti novac i odgovoriti na ovakvu vrstu zabrinutosti. To za nas nije problem. Ali općenito gledajući, ako reguliramo Internet, smatram da nećemo vidjeti onu vrstu inovacije koju smo dosad vidjeli - rekao je Page. - Ovu presudu mogle bi zloupotrijebiti i vlade država koje nisu toliko progresivne kao one u Europi. I drugi će se priključiti, vjerojatno s pobudama koje bi mnogi Europljani smatrali negativnima - dodao je suosnivač Googlea.

 

(večernji.hr/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/dh)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook