NEMA VEZE S ISTINOM

Ovo su mitovi o ženskom zdravlju u koje nipošto ne smijete povjerovati

Arhiva04.04.14, 10:10h

Kada je riječ o zdravlju, na tom području još vladaju brojni mitovi, posebice kada se govori o ženskom zdravlju. S obzirom na činjenice, možda je vrijeme da urinarnu infekciju prestanete liječiti sokom od brusnice, a valunge pripisujete isključivo menopauzi

teretana ženaIstraživanja su pokazala kako su brojna vjerovanja vezana za ženskom zdravlje zapravo obični mitovi u koje ne treba vjerovati.

 

Mit: Plodnost opada nakon 35 godine
Neki kao da smatraju kako valjanost ženskih jajašaca istječe s navršenih 35 godina, no to je daleko od istine. Naravno, plodnost neminovno opada s godinama, no to je vrlo individualno. Pad razine plodnosti događa se u takvim promjenjivim stopama da mnoge zdrave žene i u kasnim tridesetima imaju zalihe živih i zdravih jajašaca, piše Huffington Post.
Tome u prilog ide i nedavna studija Odsjeka za porodiljstvo i ginekologiju na Sveučilištu u Sjevernoj Karolini koja je pokazala da je 80 posto žena od 38 i 39 godina, koje su već prije bile u drugom stanju, zatrudnjelo u roku od šest mjeseci. Iako neki stručnjaci navode kako su nakon 40. godine šanse za trudnoću manje od pet posto po ciklusu, to je individualno, a prije nego što odbacite svaku nadu, posavjetujte se s ginekologom.


Mit: Žene i muškarci imaju različite simptome srčanog udara

Kada bi ih se pitalo, većina bi rekla kako se simptomu srčanog udara kod žena i muškaraca dosta razlikuju. Kao najčešći simptomi kod žena spominju se poteškoće s disanjem, mučnina, povraćanje te bol u vratu, leđima i čeljusti. Najčešći je simptom kod muškaraca težak i snažan pritisak na području prsa. No u nedavnom istraživanju u kojemu je sudjelovalo 2.500 žena i muškaraca otkriveno je kako muškarci i žene imaju identične simptome srčanog udara, a najčešći je bol u prsima. Također valja imati na umu kako žene imaju veću vjerojatnost smrtnosti kod srčanog udara. Stoga, ako se doista ne osjećate dobro, svakako posjetite liječnika.

Mit: Ako u obitelji nema karcinoma dojke, rizik je vrlo malen
Oko deset posto žena s dijagnosticiranim karcinomom dojke imaju majku ili sestru koje su imale istu dijagnozu. Drugih deset posto žena imale su nekog drugog člana iz šire obitelji s istom tom dijagnozom. Međutim, 80 posto žena s dijagnozom karcinoma dojke u obitelji uopće nema povijest te bolesti. Prema riječima znanstvenika, stoga su liječnici prilikom pregleda uvijek zainteresirani za moguće bolesti kod ostalih članova obitelji jer za sada ne postoji bolji način identifikacije toga koje su žene izložene najvećem riziku. Drugi je važan čimbenik rizika dob, stoga liječnici uvijek naglašavaju važnost mamografije.

Mit: Valunzi su jasan znak menopauze
Valunzi pogađaju čak 85 posto žena tijekom menopauze, međutim ne moraju se javljati isključivo zbog menopauze. Također mogu biti potaknuti stresom i tjeskobom. Ostale, manje česti uzroci uključuju hormonsko neravnotežu, bolesti štitnjače i infekcije. Stoga, ako ste mlađi od 40 godina, jer menopauza uglavnom nastupa u toj dobi, a osjećate simptome menopauze, razlozi mogu biti razni, stoga se preporučuje posjet liječniku.

Mit: Sok od brusnice liječi infekcije urinarnog trakta
Brusnice sadrže tvari kao što su kininska, jabučna i limunska kiselina, koje mogu spriječiti infekcije koja pak nastaju djelovanjem bakterija kao što su E. coli. No Ako već imate simptome infekcije urinarnog trakta, poput pečenja i svrbeža, to znači da se u mjehuru i bubrezima nalazi prevelika količina bakterija da bi ih sok od brusnica mogaO isprati, ukloniti ili uništiti. Recentni pregled 24 studije pokazao je pak kako su koristi od brusnice precijenjene te da pijenje soka od brusnice ili uzimanje dodataka ne pokazuje značajnu razliku u prevenciji infekcija urinarnog trakta.

 

(tportal/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/dh)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook