U studiji rađenoj o veteranima Zaljevskog rata utvrđeno je kako su poremećeni obrasci spavanja povezani s manjim volumenom mozga, što znači da djelotvorno liječenje nesanice može poboljšati neke kognitivne funkcije.
'Ljudi podcjenjuju važnost sna', izjavila je naučnica Linda L. Chao za Reuters. 'Toliko im se stvari čini važnijima za učiniti navečer od nekoliko dodatnih sati sna. No, naučna studija preporučuje kako treba više pažnje posvetiti snu', tvrdi Chao, naučnica sa Univerziteta Kalifornija iz San Francisca, koja je objavila studiju u časopisu 'San', nakon suradnje sa naučnicima s Odjela za veterane.
Dok su protekla istraživanja o važnosti sna bila vezana s promjenama na mozgu, naučnici u ovom istraživanju proučavaju konkretne promjene koje se događaju u sivoj tvari mozga odnosno u prednjem, čeonom režnju, objasnio je psihijatar John Winkelman, stručnjak za san zaposlen u bolnici Massachusetts General Hospital u Bostonu.
'Podaci pokazuju da se nesanica, kao i razna psihijatrijska oboljenja, reflektiraju na manji volumen mozga što ima smisla s obzirom da su san i raspoloženje zapravo funkcije mozga', rekao je za Reuters.
Čeoni režanj mozga jedan je od najvažnijih djelova ljudskog tijela koji je zadužen za funkcioniranje organizma. Središte je osobnosti i planiranja budućnosti.
U ovoj studiji korištena je magnetska rezonanca kojom su se skenirali mozgovi 144 veterana Zaljevskog rata. Utvrđeno je kako veterani s problemima spavanja imaju manje sive tvari u čeonom režnju mozga od onih drugih koji nemaju problem sa spavanjem.
(Dnevnik.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook