Svijetom je jučer odjeknula vijest da Facebook namjerava kupiti kompaniju WhatsApp za nevjerojatnih 16 milijardi dolara, a od te sume čak će četiri milijarde biti isplaćene u gotovini, navode u priopćenju kompanije.
Facebook ovom akvizicijom želi postići veću povezivost među korisnicima društvene mreže diljem svijeta, a dogovoreno je i da će se šef WhatsAppa, Jan Koum, pridružiti Facebookovu odboru direktora iako će i dalje raditi u kalifornijskom Mountain Viewu.
Međutim, mediji su se odlučili pozabaviti pričom Jana Kouma, suosnivača WhatsAppa. Ovaj 37-godišnji Ukrajinac s obitelji je doselio u SAD kad je imao samo 16 godina, a njegovi počeci bili su sve samo ne jednostavni.
Živjeli su na socijalnoj pomoći, a zanimljivo je spomenuti da su članovi njegove obitelji bonove za hranu podizali nekoliko ulica dalje od mjesta na kojem se danas nalazi sjedište tvrtke.
Priča o neimaštini danas je daleka prošlost za Kouma koji, piše Forbes, ima 45% udjela u tvrtki. Business Insider nagađa da Koum danas teži oko 6,8 milijardi dolara.
Drugi suosnivač, Brian Acton, ima 20% udjela, a svakako vrijedi spomenuti i njegovu priču o (ne)uspjehu.
Naime, 2009. Acton se prijavio za posao u Facebooku, ali je odbijen. Međutim, upravo je to obijanje bilo ono što ga je navelo da s Koumom pokrene novi startup koji je pet godina kasnije prodan za vrtoglavih 19 milijardi dolara.
Internetom je počeo kružiti i njegov tweet iz 2009. kada je napisao: "Facebook me odbio. To je odlična prilika da se povežem s nekim fantastičnim ljudima. Radujem se sljedećoj životnoj avanturi".
Podsjetimo, dogovoreno je i da se osnivačima i zaposlenicima kompanije koja je specijalizirana za slanje online poruka isplati i dodatnih tri milijarde dolara kako zaposlenici ne bi napustili kompaniju i kako bi servis neometano nastavio s radom.
12 milijardi dolara bit će isplaćeno u dionicama, a aplikacija s oko 450 milijuna korisnika diljem svijeta će nakon preuzimanja nastaviti sa samostalnim djelovanjem.
Na svom Facebook profilu oglasio se i sam osnivač Facebooka, Mark Zuckerberg, koji je napisao da WhatsApp na dnevnoj bazi bilježi rast od čak milijun novih korisnika te da neće proći puno vremena prije nego što ova aplikacija dosegne i vrtoglavih milijardu korisnika.
WhatsApp je jedan od najpopularnijih platformi za slanje poruka, razmjenu fotografija i glazbe te je dostupna na većini operativnih sustava.
(index.hr/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/dh)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook