Tema koja je jugoslavenske medije prije 40 godina zanimala ticala se upravo toga kako bi Jugoslavija mogla izgledati u 2000. godini. Prema svemu sudeći, za njih je 2000. godina predstavljala pravi skok u budućnost.
emu budućnosti davne 1969. godine pokrenuo je Stane Stanič, urednik ‘Borbe’, svojom pričom ‘Jugoslavija godine dve hiljadite’ u popularnoj televizijskoj emisiji ‘Vidici’, prenosi blog Yugopapir.
Predvidjeli su, zahvaljujući brojnim istraživanjima i analizama, kako će čovjek 2000. godine biti u stanju mijenjati organe, boju kože i sanjati u boji te kako će kukuruz postati glavnom strateškom sirovinom Jugoslavije. Sveučilišta su trebala proživljavati krizu zbog odvojenosti od sudjelovanja u privrednim i društvenim događanjima.
Osim toga, smatralo se kako će 2000. godine u masovnoj upotrebi biti nova i sigurnija sredstva za kontrolu umora, tehniku relaksacije, poticanje vitalnosti, stimulansi za duhovni rad i jačanje individualnosti, snagu percepcije, povećanje maštovitosti i drugih psihičkih sposobnosti.
Predvidjeli su kako bismo u budućnosti mogli svjedočiti najmodernijim medicinskim tehnikama i tako odabirati spol svoje djece.
Ono što je osobito zanimljivo, predviđalo se kako bi Jugoslavija trebala dosegnuti u 2000. godini standard jedne od danas najbogatijih država na svijetu – Švedske.
Povećanje proizvodnje kukuruza, prema mnogim ondašnjim stručnjacima, bila je ključna za razvoj industrije i znanstvene industrije u budućoj Jugoslaviji. ‘To bi dovelo i do stvarnog preobražaja sela. Kukuruz bi mogao postati jugoslavenska strateška sirovina broj jedan’, tvrdio je Stanič.
(blic.rs/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/dh)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook