SPOR OKO NEKRETNINA

Elektroprivreda BiH tužila Hrvatsku Evropskom sudu

Arhiva12.12.13, 19:41h

Elektroprivreda Bosne i Hercegovine (EP BiH) objavila je u četvrtak kako je od Europskog suda za ljudska prava zatražila zaštitu raspolaganja nad nekretninama koje smatra svojim vlasništvom, a nalaze se na teritoriju Hrvatske

Elektroprivreda BiH nova Elektroprivreda Bosne i Hercegovine (EP BiH) objavila je u četvrtak kako je od Europskog suda za ljudska prava zatražila zaštitu raspolaganja nad nekretninama koje smatra svojim vlasništvom, a nalaze se na teritoriju Hrvatske.

U priopćenju ove tvrtke, koja je u vlasništvu Federacije BiH, stoji kako su Europskom sudu uputili šest predstavki koje se odnose na nekretnine u Sutivanu na Braču, Gradcu, Makarskoj, Biogradu, Lukoranu i Baškoj Vodi.

Navedeno je kako je prije upućivanja predstavki Europskom sudu Elektroprivreda BiH iscrpila sva pravna sredstva s ciljem zaštite imovine i imovinskih prava u okviru pravosudnog sustava Hrvatske.
'Ključna zapreka pozitivnom rješavanju zahtjeva EP BiH je Uredba o zabrani raspolaganja nekretninama na teritoriju Republike Hrvatske i Zakon o zabrani raspolaganja i preuzimanju sredstava određenih pravnih osoba na teritoriju Republike Hrvatske', stoji u obrazloženju.

Iz EP BiH ocjenjuju kako su donošenjem uredbe o zabrani raspolaganja nekretninama na teritoriju Hrvatske stvoreni »komplicirani mehanizmi koji onemogućavaju učinkovitu zaštitu imovine pravnih osoba iz zemalja nastalih raspadom SFRJ«.

Predstavke koje su podnesene 29. studenog sadrže ocjenu kako su odnosom upravnih i sudskih tijela Hrvatske prema imovinskim pravima EP BiH nad nekretninama prekršene odredbe Europske konvencije o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda, pravo na pravično i javno suđenje, pravo na imovinu i pravo na učinkovit pravni lijek.

Iz EP BiH očekuju da Europski sud za ljudska prava obveže Hrvatsku na »usklađivanje svojih pravnih propisa s Europskom konvencijom« čime bi ostvarili pravo na preuzimanje upravljanja spornim nekretninama, ali i dobili odgovarajuću odštetu za razdoblje u kojemu to nije bilo moguće.

 

(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/dh)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook