PRVA PRESUDA ZA PIRATSTVO

Sud BiH osudio dvije osobe zbog stavljanja u promet piratskog softvera

Arhiva26.12.11, 12:30h

Nedavno je Sud BiH donio prvu i historijsku presudu koja se odnosi na internet piratstvo. Jedan od optuženih je osuđen na novčanu kaznu u iznosu od 5.000,00 KM dok je drugi uslovno osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 6 mjeseci

Download-ilustracijaSud Bosne i Hercegovine je proglasio krivim optužene jer su protivno Zakonu o autorskom i srodnim pravima bez odobrenja autora Microsoft Corporation radi zarade pribavili veće količine nelicenciranog softvera Microsoft Windows XP Professional OEM i Microsoft Windows Vista Ultimate sa pratećom COA naljepnicom i krivotvorenim uputsvom za upotrebu, te iste stavljali u promet preko web portala za cijenu od 70,00KM. Jedan od optuženih je osuđen na novčanu kaznu u iznosu od 5.000,00 KM dok je drugi uslovno osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 6 mjeseci. 

Međunarodno udruženje proizvođača poslovnog softvera Business Software Alliance (BSA) podržava nedavno donesenu presudu Suda Bosne i Hercegovine koja se odnosi na internet piratstvo.

- Internet piratstvo je postalo svjetski problem tako da ni Bosna i Hercegovina nije zaobiđena kada je u pitanju prodaja krivotvorina putem interneta.  U proteklih nekoliko godina u Bosni i Hercegovini je napravljen značajan pomak kada je u pitanju zaštita autorskog prava u odnosu na predinstaliranje nelicenciranih kopija računarskih programa na nove računare kao i u slučajevima povreda autorskog prava na računarskim programima od strane krajnjih korisnika.  Ipak,  nadležni organi još uvijek nisu pristupili rješavanju problema internet piratsva odnosno prodaje krivotvorina putam interneta. To predstvalja problem ne samo za autore nego i za moge neiformisane potrošače koji kupuju putem interneta krivotvorine vjerujući da se radi o originalnim proizvodima. Nedavna presuda Suda Bosne i Hercegovine za neovlaštenu upotrebu autorskog prava na računarskim programima zbog prodaje krivotvorenih programa Microsoft Windows XP Professional OEM i Microsoft Windows Vista Ultimate putem nekoliko domaćih Intenet portala je ohrabrujuće za kompletnu industriju koja je podložna pirateriji. BSA će podržati sve nadležne institucije u postupcima otkrivanja i utvrđivanja povrede autorskog prava putem interneta - rekla je Mirna Milanović-Lalić, pravni zastupnik BSA u Bosni i Hercegovini.

BSA članice se zalažu za zaštitu svojih korisnika i predlažu da svaki korisnik uvijek zahtjeva dokaz o licenci, a u slučaju dilema po pitaju licenciranja softvera pojedinih BSA članica da kontaktira BSA putem maila na: [email protected]

Zaštita autorskog prava u softverskoj industriji je od posebnog značajna ne samo za softverske kompanije nego i za ekonomski razvoj cjelokupne zemlje. Ona je važan uslov za pristupanje međunarodnim integracijama i značajan faktor za direktne strane investicije i otvaranje novih radnih mjesta.
(DEPO PORTAL, BLIN/dg)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook