"Istraživanje višestrukih pokazatelja - MICS" osmišljeno je da bi se prikupile statistički značajne, međunarodno uporedive procjene ključnih indikatora u oblastima zdravstva, obrazovanja i dječije zaštite, a radi se o trećem ovakvom istraživanju, dok je posljednje provedeno 2005./2006. godine.
Predstavnica UNICEF-a u BiH Florence Bauer je prezentirajući brojne rezultate ovog istraživanja naglasila da postoje i napredak u nekim važnim područjima kao što je pitanje prenatalne njege i pristup trudnica zdravstvenim ustanovama, ali i kada je u pitanju imunizacija gdje je zabilježen porast pokrivenosti sa 61 na 68 posto, no potreban je i dodatni rad na tome jer bi taj procent trebao biti više od 90 posto.
- Istraživanje pokazuje relativno loše rezultate u smislu pristupa predškolskom obrazovanju posebno u ruralnim područjima što je potrebno poboljšati. Pristup predškolskom obrazovanju je još nizak i u usporedbi sa zemljama regije u kojima oko 50 posto djece ima pristup predškolskom obrazovanju, u BiH je to samo 13 posto - ističe Bauer.
Istraživanje se bavilo i romskom populacijom i pokazale su se brojne razlike u odnosu na opće rezultate istraživanja, a kao primjer je izdvojen podatak da je smrtnost novorođenčadi kod romske populacije tri puta veća nego u ostatku ispitanog uzorka.
Također, zabilježena su i rizična ponašanja u romskoj populaciji jer jedna od tri žene mlađe od 18 godina rađaju djecu što dovodi u opasnost i porodilju i dijete, a zbog važnosti ovakvih podataka Bauer je izrazila nadu da će nadležni iskoristiti podatke da bi se poboljšali programi i politike prema ciljnoj populaciji.
Ministar zdravstva Federacije BiH Rusmir Mesihović je kazao da je istraživanje pokazalo poboljšanje kada je u pitanju broj pothranjene i pretile djece u odnosu na posljednje istraživanje, najavljujući da će uskoro biti prezentiran program zdrave ishrane djece što bi trebalo doprinijeti smanjenju broja pretile i neuhranjene djece.
Govoreći o romskoj populaciji, Mesihović naglašava da je istraživanje u tom smislu veoma značajno jer će dodatno pomoći da se poboljša sistem zdravstvene zaštite za sve građane BiH uključujući i romsku populaciju.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite RS-a Ranko Škrbić ističe da će istraživanje pomoći za daljnja planiranja svih vlada u BiH koja će biti fokusirana na poboljšavanja stanja u zdravstvenoj i socijalnoj politici.
- Od posljednjeg istraživanja povećan je broj djece koja koriste majčino mlijeko kao isključiv način ishrane. Zabilježeno je i značajno smanjenje broja djece koja imaju prekomjernu težinu, a taj procent u Republici Srpskoj je prepolovljen. Potrebno je poboljšati stepen imunizacije da bi se spriječile određene bolesti - naglašava ministar Škrbić.
Predsjednik Udruženja Roma "Amaro khama-Naše sunce" iz Visokog Mujo Musić upozorio je na probleme Roma kao što su stambena politika, zdravstvo, zapošljavanje, obrazovanje, naglašavajući da su Romi u svim tim segmentima u veoma lošoj poziciji.
UNICEF-ovi partneri u implementaciji ankete bili su Ministarstvo za ljudska prava BiH, Federalno ministarstvo zdravstva (putem Zavoda za javno zdravstvo FBiH), Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS-a, Agencija za statistiku BiH, UN Women, UNFPA i UNHCR.
(Fena/eb)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook