RIJASET ISLAMSKE ZAJEDNICE SRBIJE

Muamer Zukorlić podmeće požare gdje stigne!

Arhiva12.09.11, 18:36h

Rijaset Islamske zajednice Srbije najoštrije je danas osudio optužbe glavnog muftije Muamera Zukorlića da islamski vjeroučitelji vrše "pravoslavizaciju muslimanske dece"

Muamer ZukorlićU saopštenju, Rijaset Islamske zajednice Srbije tvrdi da je od 108 vjeroučiteljskih mjesta u Srbiji, 88 popunjavaju vjeroučitelji koji imaju dugogodišnje iskustvo na tim poslovima, što znači da su bili i na ranijim spiskovima vjeroučitelja, prenose Nezavisne novine.

Među novim vjeroučiteljima, nalaze se izuzetno kvalitetni i kvalifikovani kadrovi koji svojim ponašanjem i stručnošću zaslužuju pravo na časnu i odgovornu ulogu vjerskog učitelja, koje im je dosad bilo uskraćeno, a koji, napominjemo, rade po istom nastavnom planu i programu islamske vjeronauke kao i svi veroučitelji do sada, navodi se dalje u saopštenju.

"Rijasetu su u interesu mir i stabilnost, te dobri međumuslimanski, ali i međuverski odnosi u Srbiji. Međutim, Rijaset nije u mogućnosti da stalno gasi požare koje Zukorlić u maniru piromana podmeće gde stigne, pa i u sopstvenom domu", navodi se u saopštenju.

Iz Rijaseta poručuju da će u cilju mira i suživota "ostati dosledni svojim principima bez obzira što su na tom putu sami i što su tako često ignorisani od strane države, ponekad i veoma očigledno".

Iz tih razloga, kako navodi Rijaset, pravdu i pomoć će potražiti kod međunarodnih pravosudnih organa za brojne probleme, a naročito za rješavanje pravnog statusa.

Svebošnjački sabor Sandžaka, koji kontroliše Zukorlić, usvojio je juče dvije deklaracije - Deklaraciju o diskriminaciji i Deklaraciju o preimenovanju tog sabora u Narodno vijeće Sandžaka.

Deklaracijom o diskriminaciji predviđeno je da se od međunarodnih institucija traži zaštita Bošnjaka u Sandžaku, a ako vlast ne promijeni ponašanje oni će, kako je navedeno, biti pozvani na neposlušnost i proteste.

U Srbiji djeluju dvije opcije islamske zajednice - Zukorlićeva i Adema Zilkića i one se međusobno ne priznaju.

Rijaset podsjeća da je većina imama iz Srbije, a naročito iz sandžačkih gradova, već odavno, kako se navodi, gorko upoznala pravo lice i štetnost Zukorlićevog javnog delovanja.

"Takva štetnost nije bila samo lične prirode, već je imala i druge oblike sa tendencijom da postane društveno opasna, što jasno i konstantno pokazuju primeri Zukorlićevog delovanja unazad nekoliko godina", navodi se u saopštenju.

VEZANI TEKST: UKOLIKO 'VLAST NE PROMIJENI PONAŠANJE': Zukorlić će Bošnjake pozvati na građansku neposlušnost i proteste

(DEPO PORTAL/em)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook