Mnogo je nezadovoljstva među bh. autorima koji su godinama nadoknade za svoja autorska prava ostvarivali preko četiri agencije - Sine Qua Non, Elta-kabel, Uzus i Kvantum, ali najviše se u javnosti prigovora sručilo na rad Sine Qua Non-a, koju domaći muzičari optužuju za netransparentno i nezakonito poslovanje, kao i za krajnje nedemokratski odnos.
Zbog svega toga, ali i zbog potrebe da se prava bh. autora konačno počnu zastupati i štititi na adekvatan način, kako to rade civilizovane evropske zemlje, pa čak i zemlje našeg regiona, za danas u 17 sati zakazana je sjednica Asocijacije kompozitora i muzičkih stvaralaca u BiH (AMUS), na kojoj bi trebala da se izglasa odluka o apliciranju za licencu za zaštitu autorskih prava Institutu za intelektualno vlasništvo BiH, koju je do sada neprikosnoveno u svojim rukama imala Agencija Sine Qua Non.
Time će domaći muzičari i kompozitori konačno dobiti mogućnost da biraju čiji član žele biti, čime će se na tržištu BiH ukinuti monopol Sine Qua Non-a i razviti lojalna konkurencija.
Ulje na vatru ionako nezadovoljnih autora dolio je izvještaj o radu koji je Institutu za intelektualno vlasništvo podnijela agencija Sine Qua Non, prema kome je u BiH tokom protekle godine ostvaren prihod u ukupnom iznosu od 7.829.275,89 KM, a u inostranstvu od 147.198,43 KM, što ukupno iznosi 7.976.474,32 KM, S druge strane, u izvještaju su iskazani troškovi poslovanja agencije u iznosu od 1.585.161,95 KM (20% u odnosu na ostvareni prihod), te je navedeno da je prema nosiocima prava u BiH raspoređeno čak 7.741.998,21 KM (u BiH je raspoređeno 5.793.334,64, a u inostranstvo 1.948.663,57), iz čega slijedi da je Sine Qua Non raspodijelio čak 97% prihoda nosiocima prava, a da je svoje poslovanje pokrivao sa svega 3% sredstava, iako se iz navedenih iznosa jasno vidi da su troškovi poslovanja agencija bili znatno veći.
Iz čega su onda pokriveni, nije poznato.
Iz Instituta za intelektualno vlasništvo BiH također navode i da nisu mogli napraviti pravi izvještaj, jer su ga iz Sine Qua Non-a zatrpali sa 33 registratora puna dokumentacije i nepotrebnih podataka, kako bi prikrili pravo stanje.
Istovremeno, iz Sine Qua Non-a upućen je odgovor na ove optužbe u vidu oglasa u današnjem izdanju dnevnih novina (Oslobođenje i Dnevni avaz) u kome se, između ostalog, upozoravaju nadležna tijela i agencije za provedbu zakona "da se skriveni ciljevi i stvarne namjere pokušavaju prikriti atmosferom oko izvještaja Instituta za intelektualno vlasništvo BiH, kako bi se skrenula pažnja sa nezakonitih radnji kojima nastaju nepopravljive štete po autore iz svih oblasti autorskog rada i stvaralaštva, kao i društva u cjelini". Oglas je naznačen kao 'važno upozorenje' upućeno javnosti, Parlamentarnoj skupštini BiH i autorima iz svih oblasti stvaralaštva i nosilaca prava, kojim se pojašnjavaju stvarne namjere čitave ujdurme koja se digla posljednjih dana, a to je podmetanje izvještaja za period 2005-2010. godina.
Apsurno, kada je riječ upravo o izveštaju koji je 'podmetnula' agencija Sine Qua Non!
![]() |
Prema navodima Dnevnog avaza, do predsjednice agencije Amele Hadrović nije moguće doći, jer trenutno boravi u Portugalu, na zasjedanju CISAC-a, gdje će se zadržati cijelih osam dana iako zasjedanje traje samo jedan dan.
U narednim danima DEPO PORTAL objavljuje izvještaje o radu agencija koje su u periodu 2006-2001 imale licencu za razne vrste autorskih, izdavačkih, audio-vizuelnih i izvođačkih prava.
(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/aa)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook