Arheolog Mirko Babić izjavio je da su ti predmeti otkriveni na periferiji rimske kolonije, što ponovo vraća pažnju naučne javnosti na postojanje Domavije, naveo je magistar Babić, direktor Muzeja "Semberija" u Bijeljini.
Ovaj nalaz uklapa se u ranije potvrđeno postojanje rimske kolonije Domavija, što je najznačajniji lokalitet u naučnom smislu, jer je rang kolonije najveći koji jedan grad u rimskoj imperiji može imati.
"Posljednja iskopavanja na području Sasa rađena su 1960. Vjerovalo se da su eksploatacijom rude iz Rudnika olova i cinka, uništeni posljednji ostaci ove rimske kolonije.
Općina Srebrenica jedina je, uz Banju Luku, koja ima dva muzeja, a sva je prilika da će nakon pronalazaka kolonije Domavija u Sasama i nastavka radova, ova općina dobiti i treći muzejski kompleks", zaključio je Babić.
Domavija se nalazila na mjestu današnjeg sela Gradina kod Sasa. Na tom lokalitetu egzistiralo je rimsko rudarsko naselje i metalurški centar. Domavija je bila jedan od najvažnijih rudarskih centara na Balkanu.
Ona je u to vrijeme imala status vicusa (manje naselje). Početkom trećeg vijeka Domavija je dobila status municipiuma, odnosno grada, a sredinom tog stoljeća dobila je viši rang samoupravnosti, te postaje kolonija. U trećem stoljeću nove ere Domavija postaje administrativno-upravni rudarski centar za rimske provincije Dalmaciju i Panoniju. U to vrijeme ona je bila najveće gradsko naselje na području Bosne i Hercegovine.
Vesna Kočević, direktorica Narodne biblioteke, koja je uključena u projekt praćenja arheoloških istraživanja, naglasila je da će se, uz pomoć Općine Srebrenica pokušati nastaviti s radom na otkrivanju i zaštiti arheološkog nalazišta u Sasama.
(FENA/em)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook