ne ugrožavajte sebe i druge

Ovih pet grešaka rade skoro svi vozači: Mogu vas jako skupo koštati, niste ni svjesni koliko...

Auto & Dom09.10.19, 18:19h

Ovih pet grešaka rade skoro svi vozači: Mogu vas jako skupo koštati, niste ni svjesni koliko...
Portal Auto Exclusive je pobrojao greške koje radi većina vozača. Ove greške vas neće ugroziti, ali mogu dovesti do kvara vašeg vozila, kao i do skupocjenih popravaka

 

ŽIVOT bez automobila bi danas bio nezamisliv. Automobili su postali glavno prijevozno sredstvo i sada je sasvim normalno da svatko posjeduje neku vrstu vozila. Iako su svi oni koji voze položili vozački ispit, to ne znači da ne griješe u vožnji. Istraživanja pokazuju da više od 70 posto vozača radi razne greške u vožnji koje ugrožavaju njihovu, ali i sigurnost drugih sudionika u prometu.

 

Portal Auto Exclusive je pobrojao greške koje radi većina vozača. Ove greške vas neće ugroziti, ali mogu dovesti do kvara vašeg vozila, kao i do skupocjenih popravaka.

 

Držanje ruke na mjenjaču

Većina vozača ima naviku odmarati ruku na ručici mjenjača. Ovo dovodi do nepotrebnih vibracija ručice mjenjača, koja šalje vibracije u mjenjač i dovodi do oštećenja. Ako se pokretni dijelovi mjenjača oštete, to bi vas moglo jako skupo koštati.

 

Nepotrebno i često kočenje

Kočnice su najvažniji dio automobila i zbog toga ih morate čuvati. Međutim, ako stalno i nepotrebno kočite, to znači da će se vaše kočnice brzo istrošiti. Zato treba prilagoditi brzinu na cesti i držati razmak od drugih vozila.

 

Ignorirate čudne zvukove

Ako čujete škripanje ili lupanje, obavezno provjerite o čemu se radi. Ovakvi zvukovi obično upozoravaju na to da je neki dio automobila u kvaru ili da će se brzo pokvariti. 

 

Točenje goriva kada auto dođe do rezerve 

Statistike pokazuju da se lampica upozorenja za gorivo ne uzima dovoljno ozbiljno. Većina muškaraca vjeruje da kada se ona uključi, još mogu voziti najmanje 50 km, dok žene u prosjeku misle da imaju još 40 km vožnje na rezervi. Ukupno 25 posto vozača vjeruje da mogu voziti još 60-ak kilometara od trenutka kada se kontrolno svjetlo upali.

 

Sve to ne bi bio problem da u svakom spremniku goriva ne postoji pumpa za gorivo, koja šalje gorivo iz spremnika u motor. Pumpa za gorivo oslanja se na benzin u spremniku da bi se hladila i podmazivala. Pokretanje vozila s niskom razinom goriva znači da pumpa neće biti podmazana kao što bi trebala, a postoji i opasnost od pregrijavanja.

 

Takvim će se tretmanom pumpa prije pokvariti, a popravak je prilično skup. Posljedica kvara pumpe goriva su i slabije performanse automobila, a vožnjom s malom količinom goriva u rezervoaru vrlo lako se ošteti i filter goriva. 

 

Vožnja hladnog automobila na visokim okretima

Sigurno ste čuli da stariji i iskusniji vozači kažu "pusti ga da se malo zagrije". Iskusni vozači to ne govore samo tako. Iako sada ne morate čekati da automobil postigne radnu temperaturu da biste ga vozili, ipak trebate lagano i umjereno voziti dok je on hladan. Ako odmah krenete juriti i dodavati gas, vaš motor se može oštetiti jer se ulje u njemu nije pokrenulo, a bez radne temperature od 90 stupnjeva motor nije toliko funcionalan.

 

(Index, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/mr)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook



Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!