Mundijal počinje utakmicom između Rusije i Saudijske Arabije

Putin na otvaranju Svjetskog prvenstva, više od 20 svjetskih lidera na ceremoniji

Sport14.06.18, 09:26h

Putin na otvaranju Svjetskog prvenstva, više od 20 svjetskih lidera na ceremoniji
Krovna svjetska nogometna organizacija FIFA je saopćila da je prodato 2,5 miliona ulaznica širom svijeta

 

Ruski predsjednik Vladimir Putin prisustvovat će ceremoniji otvaranja Svjetskog nogometnog prvenstva danas na stadionu Luzhniki u Moskvi, nakon čega će gledati utakmicu između domaćina Rusije i Saudijske Arabije, saopćeno je iz Kremlja. 

 

Ceremoniji otvaranja će nazočiti više od 20 svjetskih lidera, uključujući predsjednike Bjelorusije, Bolivije, Kazahstana, Moldavije, kao i premijere Armenije i Libanona, te saudijskog princa, prenosi Tass. 

 

Svjetsko nogometno prvenstvo se prvi put održava u Rusiji, a utakmice će se igrati od 14. juna do 15. jula u 11 ruskih gradova - Moskvi, St. Petersburgu, Kazanu, Nizhny Novgorodu, Saransku, Kaliningradu, Volgogradu, Yekaterinburgu, Samari, Sočiju i Rostov-on-Donu. 

 

Krovna svjetska nogometna organizacija FIFA je saopćila da je prodato 2,5 miliona ulaznica širom svijeta. Više od 870.000 karata su kupili Rusi, Amerikanci gotovo 90.000, dok su Brazilci pribavili nešto više od 72.000 ulaznica. 

 

Organizacija Svjetskog prvenstva Rusiju je koštala oko 12 milijardi dolara. 

 

U narednih mjesec dana u 12 ruskih gradova ukupno će biti odigrane 64 utakmice. 



Na SP učestvuju 32 reprezentacije podijeljene u osam grupa sa po četiri ekipe. Grupna faza takmičenja završava se 28. juna, a po dvije prvoplasirane  ekipe iz svake grupe  izborit će nastup u osmini finala. 



Finalana utakmica igrat će se 15. jula također na stadionu Lužniki (81.000 gledalaca).   



Titulu brani reprezentacija Njemačke, koja je na prošlom SP u Brazilu u finalu pobijedila selekciju Argentine sa 1:0.  



Najviše titula osvojla je reprezentacija Brazila - 5, (1958, 1962, 1970, 1994, 2002), dok je najviše puta u finalima nastupila reprezentacije Njemačke - 8.  



Grupe Svjetskog prvenstva u Rusiji:  


A-grupa: Rusija, Saudijska Arabija, Egipat, Urugvaj;
B-grupa: Portugal, Španija, Maroko, Iran;
C-grupa: Francuska, Australija, Peru, Danska;
D-grupa: Argentina, Island, Hrvatska, Nigerija;
E-grupa: Brazil, Švicarska, Kostarika, Srbija;
F-grupa: Njemačka, Meksiko, Švedska, Južna Koreja;
G-grupa: Belgija, Panama, Tunis, Engleska;
H-grupa: Poljska, Senegal, Kolumbija, Japan.  


Rekordi Svjetskih prvenstva:   



-najviše titula osvojla je reprezentacija Brazila -  5, (1958, 1962, 1970, 1994, 2002)
- najviše natupa u finalima SP: Njemačka  (8)
- najviše utakmica na SP: Njemačka (106)
- najviše pobjeda na SP: Brazil (70)
- najviše naslova prvaka među igračima: 3, Pele (Brazil, 1958, 1962, 1970)
- najviše nastupa u finalima SP: 3, Cafu (Brazil, 1994, 1998, 2002)
- najviše utakmica na SP: 25, Lothar Matthäus (Njemačka, 1982-1998)
- najviše utakmica u ulozi selektora na SP: 25, Helmut Schön (Njemačka,  1966-1978)
- najviše nastupa na SP: 5, Antonio Carbajal (Meksiko, 1950-1966), Lothar Matthäus (Njemačka ,1982- 1998), Gianluigi Buffon (Italija, 1998-2014)
- najviše učešća na SP u ulozi trenera: 6, Carlos Alberto Parreira, Brazil
- najubjedljivija pobjeda: 10:1, Mađarska protiv Salvadora, 1982
- najviše golova na jednoj utakmici: 12 (26. juna 1954: Austrija - Švicarska 7:5)
- najviše golova jedne ekipe na jednom SP: 27, Mađarska, 1954
- najviše golova igrača na jednoj utakmici SP: 5, Oleg Salenko (Rusija - Kamerun, 1994)
- najviše golova  igrača u finalu SP: 3 Geoff Hurst (Engleska - SR Njemačka,  1966)
- najviše golova na jednom SP: 13, Just Fontaine, Francuska, 1958
- najviše golova ukupno na SP: 16, Miroslav Klose, Njemačka,  2002-2014
- najviše odigranih minuta na SP: 2217, Paolo Maldini, Italija, 1990-2002
- najduži niz bez primljenog gola: 517 minut, Walter Zenga, Italija, 1990
- najbrži gol: 11. sekunda, Hakan Sükür, Turska, 2002. na utakmici za 3. mjesto
- najmlađi igrač: Norman Whiteside, Sjeverna Irska, 17 godina i 41 dan (1982)
- najstariji igrač: Faryd Mondragon, Kolumbija, 43 godine i 3 dana (2014) 



Raspored utakmica na SP:  



14. juna: 
17.00 A-grupa: Rusija - Saudijska Arabija (Moskva) 

15. juna:
14.00 A-gripa: Egipat - Urugvaj (Jekaterinburg)
17.00 B-grupa Maroko - Iran (St. Peterburg)
20.00 B-grupa: Portugal - Španija (Soči)  

16. juna: 
12.00 C-grupa: Francuska - Australija (Kazan)
18.00 C-grupa: Peru - Danska (Saransk)
15.00 D-grupa: Argentina - Island (Moskva)
21.00 D-grupa: Hrvatska - Nigerija (Kaliningrad) 

17. juna: 
14.00 E-grupa: Kostarika - Srbija (Samara)
20.00 E-grupa: Brazil - Švicarska (Rostov na Donu)
17.00 F-grupa: Njemačka - Meksiko (Moskva) 

18.juna: 
14.00 F-grupa: Švedska - Južna Koreja (Nižnji Novgorod)
17.00 G-grupa: Belgija - Panama (Soči)
20.00 G-grupa: Tunis - Engleska (Volgograd) 

19. juna: 
20.00 A-grupa: Rusija - Egipat (St. Peterburg)
14.00 H-grupa: Kolumbija - Japan (Saransk)
17.00 H-grupa: Poljska - Senegal (Moskva) 

20. juna: 
17.00 A-grupa: Urugvaj - Saudijska Arabija (Rostov na Donu)
14.00 B-grupa: Portugal - Maroko (Moskva)
20.00 B-grupa: Iran - Španija (Kazan) 

21. juna:
14.00 C-grupa: Danska - Australija (Samara)
17.00 C-grupa: Francuska - Peru (Jekaterinburg)
20.00 D-grupa: Argentina - Hrvatska (Nižnji Novgorod) 

22. juna:
17.00 D-grupa: Nigerija - Island (Volgograd)
14.00 E-grupa: Brazil - Kostarika (St. Peterburg)
20.00 E-grupa: Srbija - Švicarska (Kaliningrad) 

23. juna:
17.00 F-grupa: Južna Koreja - Meksiko (Rostov na Donu)
20.00 F-grupa: Njemačka - Švedska (Soči) 
14.00 G-grupa: Belgija - Tunis (Moskva) 

24. juna:
14.00 G-grupa: Engleska -  Panama (Nižnji Novgorod)
17.00 H-grupa: Japan - Senegal (Jekaterinburg)
20.00 H-grupa: Poljska - Kolumbija (Kazan) 

25. juna:
16.00 A-grupa: Urugvaj - Rusija (Samara)
16.00 B-grupa: Saudijska Arabija - Egipat (Volgograd)
20.00 B-grupa: Španija - Maroko (Kaliningrad)
20.00 B-grupa: Iran - Portugal (Saransk) 

26. juna:
16.00 C-grupa: Danska - Francuska (Moskva)
16.00 C-grupa: Australija - Peru (Soči)
20.00 D-grupa: Island - Hrvatska (Rostov na Donu)
20.00 D-grupa: Nigerija - Argentina (St. Peterburg) 

27. juna:
16.00 F-grupa: Meksiko - Švedska (Jekaterinburg)
16.00 F-grupa: Južna Koreja - Njemačka (Kazan)
20.00 E-grupa: Srbija - Brazil (Moskva)
20.00 E-grupa: Švicarska - Kostarika (Nižnji Novgorod) 

28. juna:
16.00 H-grupa: Senegal - Kolumbija (Samara)
16.00 H-grupa: Japan  - Poljska (Volgograd)
20.00 G-grupa: Engleska - Belgija (Kaliningrad)
20.00 G-grupa: Panama - Tunis (Saransk) 

30. juna:
osmina finala: 
16.00 1. C-grupa - 2. D-grupa (Kazan)
20.00 1. A-grupa - 2. B-grupa (Soči) 

1. jula:
osmina finala:
16.00 1. B-grupa - 2. A-grupa (Moskva)
20.00 1. D-grupa -  2. C-grupa (Nižnji Novgorod) 

2. jula:
osmina finala:
16.00 1. E-grupa - 2. F-grupa (Samara)
20.00 1. G-grupa - 2. H-grupa (Rostov na Donu) 

3. jula:
osmina finala:
16.00 1. F-grupa - 2. E-grupa (St. Peterburg)
20.00 1. H-grupa - 2. G-grupa (Moskva) 

6. jula:
četvrtfinale:
16.00 pobjednik A1/B2 - pobjednik C1/D2 (Nižnji Novgorod)
20.00 pobjednik E1/F2 - pobjednik  G1/H2 (Kazan) 

7. jula:
četvrtfinale:
16.00 pobjednik  F1/E2 - pobjednik H1/G2 (Samara)
20.00 pobjednik  B1/A2 - pobjednik D1/C2, Soči 

10. jula:
polufinale:
20.00 pobjednik četvrtfinala 1 - pobjednik četvrtfinala 2 (St. Peterburg) 

11. jula:
polufinale:
20.00 pobjednik četvrtfinala 3 - pobjednik četrvtfinala 4 (Moskva) 

14. jula:
16.00 utakmica za 3. mjesto (St. Peterburg) 

15. jula:
17.00 finale (Moskva)

 

(FENA/md)

 

 



Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!