kvalifikacije za odlazak na sp

Rusi savladali BiH u Permu, kobna treća četvrtina za Zmajeve

Sport25.02.18, 18:02h

Košarkaši Rusije i Bosne i Hercegovine u Permu odigrali su kvalifikacioni meč prve runde za plasman za svjetsko prvenstvo u u košarci 2019. godine

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine danas je Permu poražena od domaće selekcije Rusije sa 70:53 (15:16, 21:16, 21:6, 13:15) u četvrtom kolu kvalifikacija za svjetsko prvenstvo 2019. godine u Kini.

Izabranici selektora Duška Vujoševića dobro su otvorili susret i nakon stalnog vodstva prvu dionicu riješili u svoju korist sa 16:15. Trojkom Muse na počekom  druge četvrtine poveli po drugi put sa četiri poena i držali prednost sve do rezultata 26:23, nakon čega su domaći košarkaši uzvratrili serijom 5:0. Ekipe su se smjenjivale u vodstvu do samog kraja duge čevrtine, ali su domaći ipak na odmor otišli sa sa četiri poena prednosti.

U drugom poluvremenu domaći košarkaši znatno su popravili igru u odbrani i zatvorili sve prilaze svom košu, dok su bh. košarkaši neuspješno pokušavali da trojkama zadrže priljkučak. Rusi su se brzo uspjeli odvojiti na plus devet (43:34). Naš tim nije imao snage za preokret pa su Rusi četvrtinu završili s nedostižnih 57:38.

U posljednjoj dionici vratili smo se na minus 11, nakon dvije uzastopne trojke i jednom dvojkom Muse, ali su domaći do kraja nastavili seriju i došli do ubjedljive pobjede.

U bh. timu najefikasniji je bio Džanan Musa sa 26 poena, dok je Ruse do pobjede vodio Fridzon sa 16 poena.

U drugom susretu E-grupe Francuska je je pobijedila Belgiju sa 64:49.

Nakon četiri odigrana kola u E-grupi košarkaši BiH dijele drugo mjesto sa Rusijom sa po dvije pobjede i dva poraza.  Vodeća je Francuska sa sve četiri pobjede, dok je Belgija posljednja sa četiri poraza.

Prestala dva kola kvalifikacija igraju se krajem juna i početkom jula ove godine, a košarkaši BiH dočekuju Francusku i gostuju Belgiji.