pozitivan stav srpskog člana predsjedništva

Ivanić: Besmisleno je da se stalno sukobljavamo oko beznačajnih stvari kao što je popis stanovništva...

Front26.10.16, 19:49h

Ivanić: Besmisleno je da se stalno  sukobljavamo oko beznačajnih stvari kao što je popis stanovništva...
"U prvom mandatu predsjedavanja, u prvih osam mjeseci, bio je napravljen ozbiljan iskorak sa izjavom Predsjedništva BiH o evropskom putu BiH. Bio je praktično ratifikovan Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) i pokrenut evropski put što je bilo mislim jako značajno", rekao je Ivanić

 

U intervjuu za Anadolu Agency Mladen Ivanić govorio je o evropskom putu BiH, odnosima BiH sa Srbijom, Hrvatskom i Crnom Gorom, budućem statusu Saveza za promjene u vlasti na niovu BiH, ali i lokalnim izborima sa posebnim aspektom na Srebrenicu

 

"Volio bih da evropski put ponovno postane prioritet Bosne i Hercegovine i da se stvari ponovno vrate u onu pozitivnu orijentaciju koju smo imali na početku mandata, odnosno da se bavimo budućnošću, a ne prošlošću iako nisam siguran da ću u tome uspjeti. Zašto? Zato što to ne zavisi samo od mene", rekao je u intervjuu za Anadolu Agency (AA) Mladen Ivanić, član kolektivnog šefa države uoči preuzimanja predsjedavanja Predsjedništvom Bosne i Hercegovine narednog mjeseca. 

 

To će biti inače drugo preuzimanje osmomjesečnim predsjedavanjem Predsjedništva BiH Mladena Ivanića koji je ulogu predsjedavajućeg imao odmah nakon konstituisanja aktuelnog saziva Predsjedništva BiH. 

 

"U prvom mandatu predsjedavanja, u prvih osam mjeseci, bio je napravljen ozbiljan iskorak sa izjavom Predsjedništva BiH o evropskom putu BiH. Bio je praktično ratifikovan Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) i pokrenut evropski put što je bilo mislim jako značajno", rekao je Ivanić.

 

- Probudilo se previše emocija -

 

Svoj skepticizam da bi se u narednom periodu mogao napraviti sličan iskorak Ivanić temelji na tome, kako kaže, što se u posljednjih godinu dana desilo puno negativnih stvari koje su proizvele sukobe. On navodi da se to dešavalo oko suštinski beznačajnih stvari oko kojih, kako tvrdi, apsolutno nije trebalo da bude sukoba, kao što je popis stanovništva u BiH.

 

"Na kraju se pokazalo da je tih 200.000 osoba bilo neispravno. Umjesto da smo sami rekli, da smo te ljude uključili u ukupne građane, ali da ih nismo tu tretirali, mi smo napravili grešku, odnosno napravljena je greška mimo moje volje. Ali, eto po mišljenju Eurostata nije toliko velika, pa po njihovom mišljenju može se prihvatiti ovaj popis. Nije trebalo sva ova gužva oko Dana RS-a kada je jasno da na takvim stvarima ne može biti pobjednika niti može biti onih koji će pristati da se ukine 9. januar. Tako da je tu sve skupa napravljen jedan nepotreban politički bućkuriš koji je proizveo vrlo negativnu atmosferu i neće biti lako sada te stvari vratiti nazad. Previše se emocija probudilo", smatra Ivanić.

 

Ako bude bilo podrške od ostala dva člana Predsjedništva BiH, kaže Ivanić, misli da onda može biti pozitivnih pomaka.

 

"Ja ću pokušati, ali za razliku od onoga kada sam bio vrlo optimističan na početku mandata ovaj put ne želim da budem lažno optimističan. Mislim da politički uslovi nisu povoljni da stvari idu u tom pravcu", stava je Ivanić.

 

Kaže kako će biti vrlo zanimljivo vidjeti kako će se stvari oko popisa na kraju završiti.

 

"Nadam se da naši sukobi neće proizvoditi sukobe kada je u pitanju odgovor na pitanja iz Upitnika Evropske komisije. Odgovore će davati različiti nivoi vlasti. Nadam se samo da će to sve skupa na kraju biti usklađeno i da se to neko nepotrebno naduravanje unutar BiH neće događati i na ovim stvarima. Mislim da mi imamo birokratiju koja, ne mogu reći da je potpuno spremna, ali mislim da ima dovoljno ljudi u okviru birokratske strukture koja treba da pripremi odgovor na ta pitanja.

 

Jako puno zemalja, susjednih zemalja članica EU, koje su prošle te stvari su nam se ponudile da pomognu u pripremanju adekvatnih odgovora. I ja se nadam da će Direkcija za evropske integracije BiH i nadležne institucije tu ponudu iskoristiti. Treba nam to. Koliko god mislimo da znamo sve, ne znamo. A, ja sam ipak, kada je u pitanju taj formalni dio optimističan. Mislim da ćemo u nekom periodu od godinu dana ili kraće uspjeti to definisati. Ali, odgovori nisu uslov za dobivanje statusa kandidata. Jedan od bitnih uslova jeste opšti politički imidž", ističe Ivanić.

 

- Ništa od kandidatskog statusa sa OHR-om -

 

To znači, navodi Ivanić, da sigurno nećemo dobiti status kandidata u uslovima atmosfere iz ove godine oko naduravanja oko 9. januara, oko popisa... Sigurno nećemo dobiti status kandidata, tvrdi Ivanić, i ako ne bude većeg stepena jedinstva i pozitivne orjentacije.

 

"Spreman sam da tome dam doprinos i hoću da kažem da niti jedan problem sa kojim je BiH bila suočena nisam proizveo svojim odlukama. Većina tih problema je došla od nekih drugih političara koji još uvijek žive u prošlom vremenu i koji nemaju hrabrosti da se okrenu budućnosti i kojima je najlakše pričati o terminima prošlosti nego o budućnosti", naveo je Ivanić.

 

Sugurno, je naglašava, da će jedan od uslova biti provođenje presude Evropskog suda za ljudska prava iz Strasbourga u slučaju Sejdić-Finci.

 

"Dakle, bez te dvije stvari, pozitivnog političkog ambijenta, provedene presude Evropskog suda za ljudska prava u slučaju Sejdić-Finci ništa nam neće značiti odgovor na pitanja. Oni će stajati u nekim ladicama dok se ova dva uslova ne ispune. Ako bi u ovom Predsjedništvu BiH bilo spremnosti mislim da bismo to mogli uraditi i dobiti status kandidata do kraja našeg mandata. Ako u ovom sazivu te spremnosti ne bude, ako se nastavi ta stara politika svađa i sukoba, ja u nekom periodu od narednih četiri, pet ili šest godina ne vidim ko drugi može to brzo i tako kratko uraditi ako ne bi ova tri člana Predsjedništva BiH mogla u svom mandatu", stava je Ivanić.

 

Cijeni i kako BiH neće dobiti status kandidata sa Uredom visokog predstavnika (OHR).

 

"Ako mi budemo imali pozitivan imidž, ako se riješi presuda Evropskog suda za ljudska prava u slučaju Sejdić-Finci, ako se bude promovisala politika dogovora i ako se istinski bude prihvatio evropski put samim tim će prestati i potreba za postojanjem OHR-a. Ako ostanu sukobi, ako ostanu svađe, ako stalno budemo tražili nekog arbitra koga uvjeravamo da je moja strana u pravu onda će ostati i OHR i onda sigurno neće biti kandidatskog statusa. Nemoguće je očekivati kandidatski status u zemlji koja ima supervizora. Znači da te institucije nisu zrele, a što će Evropi jedna zemlja koja nema zrele vlastite institucije. Dakle, uslovno da kažem narodskim riječnikom do nas je. Nije ni do koga drugog. Bukvalno do nas je", poručuje Ivanić.

 

Napredak BiH na evropskom putu, ali i to da li će se ispuniti očekivanja da se krajem 2017. ili početkom 2018. dobije status kandidata zavisi od toga, kaže Ivanić, kakav će biti politički ambijent.

 

(Anadolija/mr)

 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook