eurobasket 2017.

Kakva dramatična završnica, ali pobjeda je tu: BIH savladala Švedsku 74:71

Sport03.09.16, 22:16h

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine u 2. kolu grupe C kvalifikacija za Eurobasket 2017. večeras je igrala protiv Švedske u dvorani "Mirza Delibašić" u Sarajevu.

Večeras se na Skenderiji, uz mnogobrojnu podršku bh. navijača, odvijala zaista zanimljiva utakmica.

Ovako je izgledao tok utakmice:

1. četvrtina 25-16

Odlično smo otvorili susret serijom 6-0. Šveđani su do prvih poena (trojke) došli tek nakon 3 minute i 11 sekundi igre. Nurkić je zaista briljirao u prvoj dionici igre, u kojoj je zabilježio 13 poena, pogodivši svaki šut (5/5 za dva i 3/3 za jedan poen). Osim njega, poene su zabilježili i Nemanja Gordić (5), Džanan Musa (4), Mirza Teletović (2) i Elmedin Kikanović (1).

U jednom momentu prednost naših "Zmajeva" iznosila je 13 razlike (23-10), ali su do kraja prve četvrtine Šveđani pogodili dvije trojke te tako uhvatili rezultatski priključak.

2. četvrtina 15-19

U nastavku prvog poluvremena ne baš lijepa košarka. Druga dionica obilovala je brojnim promašajima sa obje strane. Na semaforu je duže od dvije minute igre stajao isti rezultat sa kraja prve četvrtine. Potom je Vrabac upisao svoje prve poene za +11, a onda i koš Milana Miloševića koji je vratio na maksimalnih 13 razlike (29-16).

Post Šveđana u drugoj dionici trajao je čak pet minuta i 17 sekundi, a prekinuo ga je Hakanson trojkom za 29-19.

Nurkić je ubacio svoj 15. poen za 31-19, ali su Šveđani serijom 8-0 smanjili na 31-27. Problemi za našu selekciju, jer već u drugoj dionici igre Nurkić ima tri, a Teletović dva prekršaja.

Milošević i Teletović sigurni oba puta sa linije slobodnih bacanja (35-27). Dvije trojke Pite za samo +2 za našu selekciju.

Do kraja prvog poluvremena nekako smo pobjegli Šveđanima na ipak solidnih 6 razlike (40-35).

3. četvrtina 10-15

Loše smo otvorili drugo poluvrijeme, a Šveđani su to iskoristili na najbolji mogući način i serijom 7-0 došli do prvog vodstva na utakmici (42-40). Kikanović sa linije slobodnih bacanja siguran za izjednačenje rezultata.

U šest minuta drugog dijela postigli smo "mršavih" pet poena, ali smo imali i sreće jer Šveđani nisu realizovali nekoliko šuteva za tri poena.

Skenderija je "eksplodirala" nakon ofanzivnog skoka Muse i sigurne realizacije napada za novo vodstvo BiH 46-44. Potom je i Nurkić oba puta bio precizan sa linije slobodnih bacanja za +4, a seriju 6-0 nastavio je Adin Vrabac za +6 (50-44).

Drama se nastavlja. Šveđani se serijom 6-0 vraćaju u rezultatski egal.

4. četvrtina

Posljednju dionicu meča otvorili smo trojkom Mirze Teletovića, koji se večeras poprilično napromašivao. Mini-seriju 5-0 naše reprezentacije nastavlja Jusuf Nurkić, koji pogađa nakon ofanzivnog skoka (55-50). Zahiragić pogađa trojku za solidnih +8.

Šveđani su prve poene u 4. četvrtini postigli tek nakon tri i po minute igre i smanjili na -6 (58-52). Musa nam dvojkom, a potom i trojkom donosi dvocifrenu prednost (63-52). Gosti smanjuju na 63-54, a Milošević nam krasnim zakucavanjem donosi +11. Šveđani potom uzvraćaju trojkom (65-57)

Večeras izvanredni Musa pogađa za +10 (67-57). Uslijedila je serija Šveđana za 67-62. Svoj osmi i deveti poen Teletović postiže sa linije slobodnih bacanja za +7. Hakanson uzvraća istom mjerom za 69-64. Na liniju za penale vratio se Teletović i bio siguran za 71-64.

Nurkić pravi četvrti prekršaj, a Hakanson to kažnjava sa linije slobodnih bacanja (71-66). Juka je promašio oba slobodna bacanja, a trojku za goste pogađa Czerapowicz za svega +2. Prekršaj nad Teletovićem, koji pogađa jedno od dva slobodna bacanja. Bh. tim je slavio pobjedu 74:71. Musa je pogodio u važnom trenutku, a gosti nisu pogodili tricu za produžetke